T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
SAMSUN ÇARSAMBA HAVALİMANI

​​​​​​

Engelsiz Havalimanı

Engelsiz Havalimanı


Samsun Çarşamba Havalimanı özel ihtiyaca gereksinim duyan yolcularına "hoş geldiniz" der. Havalimanımız her yolcunun mümkün olduğunca konforlu ve zahmetsiz seyahat edebilmesini sağlamaya çalışmaktadır.

 

SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) tarafından Havalimanlarında engelli yolculara direkt olarak hizmet veren kuruluşların (Havalimanı işletmecisi, terminal işletmecisi, havayolu şirketi ve yer hizmetleri kuruluşu) bu konuda gerekli tedbirleri almaları, bu yolcuların mağdur edilmemesi ve verilen hizmetlere ilişkin olarak yolculara gerekli tüm kolaylığın sağlanarak, bu yolcuların diğer yolcularla eşit şartlarda seyahat edebilmesine yönelik imkanların, herhangi bir ek ücret talebinde bulunulmaksızın yerine getirilmesi amacıyla “Engelsiz Havalimanı” projesi başlatılmıştır.

 

Proje çerçevesinde, Havalimanımız gerekli şartları yerine getirerek 21.03.2014 tarihinde "ENGELSİZ HAVAALANI KURULUŞU" sertifikası almıştır. Havalimanımız Engelsiz Havalimanı olarak adlandırılmıştır.

 

Önerileriniz

Engelsiz Havalimanı Projesi kapsamındaki hizmetler için her türlü görüş ve önerinizi aşağıdaki kaynaklara iletebilirsiniz;

 

Tel: 0362 844 88 30-44 (15 HAT) (dahili-2110)

Fax: 0362 844 88 46 - 0362 844 88 47

eposta: infocarsamba@dhmi.gov.tr
                 kys.szf.isl@dhmi.gov.tr

 

Engelsiz Havalimanı projesine yönelik Havalimanımızda verilen hizmetler, yapılan çalışmalar şu şekildedir ;

 

DANIŞMA NOKTASI

Havalimanımız terminal binası ana giriş /check-in salonunda danışma-yardım masası bulunmaktadır. Danışma masası telefonu : 0362 8448830 / 2039 (dahili) - 2064 (dahili)

 

UYARI LEVHALARI

Havalimanımız otopark alanında ve terminal binası iç ve dışında bulunan uyarı-ikaz levhaları kolaylıkla okunabilecek uygun ebat ve karakter kullanılarak hazırlanmıştır. Levha üzerindeki Türkçe/İngilizce yazılı harfler 19 punto ebadında yazılmıştır. Levhalar terminal binası içerisinde, bina girişlerinde, asansörde, lavabolarda, engellilere ayrılmış park alanlarında vb. yerlerde yönlendirici niteliktedir.

 

Havalimanımızdaki tabela ve yönlendirme levhaları yeterli düzeyde ışıklandırılmış olup arkadan aydınlatmalı teçhiz edilmiştir.

 

Havalimanımızda toplam 34 adet bilgilendirme monitörü bulunmakta  ve bilgiler yazı satırı değişmeden ekranda sabit kalmaktadır. Hareketli işaretlerde ışığı yansıtmayan cam kullanılmıştır ve bunlar doğrudan güneş ışığından korunmuştur.

 

ULAŞIM HİZMETİ

Ulaşım hizmeti veren otobüsler ile Havalimanında taksi hizmeti veren araçların bir kısmında, tekerlekli sandalye kullanıcıları için yardımsız iniş-biniş imkanı sunan platform için çalışmamız devam etmektedir.

 

OTOPARK

Havalimanımız otoparkı içerisinde engelli yolcu araçlarının kullanımı için 15 (on beş) araç kapasiteli araç park yeri tahsis edilmiştir.

 

Engelliler için tahsis edilen bu otopark alanlarına, diğer yolcuların park etmemeleri için uyarı levhası asılmıştır.

 

Engelli otopark alanına engelli yolcuların iletişim kolaylığı açısından engellilerin ulaşabileceği yükseklikte dahili ve harici telefon tesis edilmiştir.

 

FİZİKİ YAPI

Havalimanımız terminal giriş ve çıkışında bulunan engelli rampası engelli, yaşlı ve tekerlekli sandalye kullanan yolcuların rahatlıkla ulaşımını sağlayacak şekilde tasarlanmış ve kavşak noktası bulunmayıp, buradaki eğim % 5’dir.

 

Engelli yolcular için ayrılan otopark sahası ile terminal giriş/çıkış arasında ve Havaalanımız diğer kısımlarında bulunan rampalar tekerlekli sandalye kullanıcılarının rahat kullanımına uygun genişlik ve mesafede olup, kısa mesafeli olmasından dolayı bu bölümde dinlenme yerleri tasarlanmamıştır.

 

Havalimanımız terminal binası giriş ve çıkışı basamaksız olup, engelli ve yaşlı yolcularımızın rahatlıkla kullanabileceği şekilde ve % 6 eğimli rampa kolaylığı mevcuttur. Ayrıca yolcu gidiş katındaki tüm mahallere basamaksız ve rampasız olarak ulaşılabilmektedir.

 

Havalimanımız terminal binası giriş kapıları; fotoselli kayar kapı özelliğinde, açıldığında 160 cm genişliğine sahip ve çift kanatlı olup, engelli yolculara rahatlıkla geçiş imkanı sunmaktadır.

 

Havalimanımızda görme engelliler için hissedilebilir yüzey uygulaması mevcuttur. 

 

Görme engelli vatandaşların terminal binası içinde yön bulmasına yardımcı olmak amacıyla Braille alfabesi ile tasarlanmış özel dokunsal harita ve krokiler terminal binası girişinde, iç ve dış hatlar gelen yolcu kapısında bulunmaktadır.

 

TEKERLEKLİ SANDALYE-AMBULIFT

Havalimanımız yer hizmeti kuruluşu tarafından tekerlekli sandalye temin edilmektedir.

 

Havalimanımızda yer hizmeti kuruluşu tarafından, engelli yolcuların uçağa biniş ve inişlerinde yardımcı olmak üzere kullanılan 2 adet ambulift aracı mevcuttur

 

GÜVENLİK GEÇİŞLERİ

Engelli yolcular terminal içerisindeki güvenlik kontrol geçiş noktalarında (x-ray /kapı dedektörü) özel durumlarını bildirerek yardım alabilmekte ve gerekli hassasiyet gösterilmektedir.

 

ENGELLİ YOLCUYA REFAKAT

Engelli yolcuya refakat-eşlik eden bir kişinin olması durumunda, bu kişiye Havalimanı içerisinde, uçağa binişte ve uçaktan inişte gerekli yardım sağlanmaktadır.

CHECK-IN / KAYIT MASASI

 Check-in işlemi yapacak engelli yolcularımız için check-in salonunda, ebatları engelli vatandaşların kullanımına uygun boyutta dizayn edilmiş check-in noktasında hizmet verilmektedir.

 

PASAPORT KABİNİ

Dış hat terminalini kullanacak engelli yolcular için özel pasaport kabinleri oluşturulmuştur.

YEME-İÇME ve DİNLENME YERLERİ

Terminal binası içerisinde bulunan yeme, içme ve dinlenme amaçlı yerlerde kot farkı bulunmamaktadır. Restorana çıkmak isteyen yolcularımız için asansörümüz mevcuttur.

 

TUVALET (WC)

Engelli yolcuların ihtiyaçlarını gidermeleri amacıyla terminal binasında 3 adet, VIP binasında 1 adet engelli tuvaleti bulunmakta olup, içerisinde acil çağrı butonları mevcuttur. 

 

TELEFON

Havalimanımız terminal binası içinde muhtelif noktalarda ve engelli otopark alanına yakın bir noktada engellilerin ulaşabileceği yükseklikte dahili ve harici telefon tesis edilmiştir.

 

 

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü